Безбар’єрність – це загальний підхід до формування та імплементації державної політики для забезпечення безперешкодного доступу всіх груп населення до різних сфер життєдіяльності; безбар’єрним середовищем визнається простір необмежених можливостей, в якому відсутні дискримінація, соціальні упередження та стереотипи, враховуються інтереси та потреби кожного громадянина.

Безбар’єрність

З ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року.

Очільник МКІП Ростислав Карандєєв зауважив, що ці питання сьогодні як ніколи важливі та актуальні.

"Україна має бути лідером в організації безбар'єрного середовища" - Ростислав Карандєєв

Національна стратегія

зі створення безбар’єрного простору в Україні


Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 366-р «Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року»
Корисні матеріали
важливі рекомендації про організацію заходів за принципами безбар’єрності

«Уже давно для всіх свідомих людей — принаймні у вільному світі — аксіомою є те, що людське життя важливе. Настав час зробити аксіомою й те, що важлива і його якість. А ментальне здоровʼя — основа цієї якості», — перша леді Олена Зеленська, ініціаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я.

Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?»

За ініціативою першої леді Олени Зеленської створено Всеукраїнську програму ментального здоров’я «Ти як?».
Місія проєкту – зробити піклування про ментальне здоров’я щоденною звичкою для українців.
Ментальне здоров’я – це непомітний, але водночас головний двигун людини, що дозволяє не лише повноцінно жити, а й ефективно функціонувати у суспільстві. Регулярне піклування про власний стан може наштовхнути на відкриття внутрішнього джерела сили, що допоможе пройти крізь складні часи. Тому дбати про своє ментальне здоров’я – така ж базова необхідність кожної людини, як і дбати про здоров’я фізичне. Ментальне та фізичне здоров'я – нерозривне ціле.

Стрес та знервованість стали буденністю для майже 80% українців. Важливо вчасно підхопити людину, допомогти відновити її власні ресурси справлятися, а ще краще — запобігти поширенню цих проблем, що і є визначною метою для державної політики у сфері ментального здоровʼя.

Комунікаційні майданчики

Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»:

Спеціальна сторінкаhttp://howareu.com
Facebookhttps://www.facebook.com/howareu.program
Instagramhttps://www.instagram.com/howareu_program
YouTubehttps://www.youtube.com/@howareu_program
Twitterhttps://twitter.com/howareuprogram
Telegramhttps://t.me/howareu_program
TikTok https://www.tiktok.com/@howareu_program
Viber – https://invite.viber.com/?g2=AQAyHzQp6XJwmVCkkkXeWJVdLF8eAQa8Pzq3NYgcLWJGls3sN3tGibu5P%2BEH0rsb
Гарячі лінії психологічної допомоги в Україні
Гарячі лінії психологічної допомоги для українців за кордоном

Лінії емоційної підтримки

Міжнародної організації з міграції (МОМ)

Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) — це безкоштовна та анонімна допомога кваліфікованих психологів, які готові вислухати вас при будь-яких запитах для покращення емоційного стану.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді

від Громадської організації «Ла Страда-Україна»

Національна гаряча лінія для дітей та молоді від Громадської організації «Ла Страда-Україна» працює з 2013 року. Вона цілодобова та безкоштовна.
За вказаними номерами можна поспілкуватися з психологами, соціальними працівниками чи педагогами, і навіть юристами — обговорити ваш стан, поділитися тривогами або ж отримати консультацію з приводу порушення ваших прав.
ДЛЯ ПЛЕКАННЯ СТІЙКОСТІ
В аптечці зібрані прості вправи для заспокоєння та поради для стійкості. Вона буде корисною всім, хто рідко чи часто відчуває емоційне спустошення, втому, напругу в тілі, паніку, злість, сум. А також тим, хто хоче підтримати своїх близьких.

Посібник «Базові навички турботи про себе та інших» буде корисним для людей, які зазнають впливу стресу, тобто для всіх нас.
Особливо він стане у пригоді, якщо ви спеціаліст служби швидкого реагування (поліція, пожежна, транспортна служба евакуації людей), медичний або соціальний працівник, волонтер, керівник, який надає підтримку працівникам та/або волонтерам.
У розділі «Етика взаємодії у періоди стресу» «Довідника безбар'єрності» зібрані рекомендації про те:
  • як розпізнати стрес — у себе та тих, хто поруч
  • як справлятися зі стресом за допомогою дихання
  • як підтримувати співробітників, якщо ви керівник
  • як підтримувати на відстані
  • як підтримати себе, якщо я переживаю стрес
  • як звільнитися від напруги в тілі
  • як навчити інших допомагати собі
Короткі інструкції допоможуть не лише працювати зі стресом самостійно, а й коректно взаємодіяти з іншими людьми, що опинилися в схожій ситуації.
Техніки самодопомоги у додатку прості для виконання й зібрані у форматі мікронавчання. На уроки, що містять інтерактивні тести, вправи та візуалізації, потрібно не більше 10 хвилин на день.
Нам, українцям, добре знайома формула стійкості — непохитні цінності, соціальні зв’язки, активна дія, теплі стосунки.
Всеукраїнська програма ментального здоров'я, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, стає провідником крізь складні часи.
Маємо вчитися по-новому будувати взаємодію. Бо тепер усі ми — люди із досвідом війни. І цей досвід дуже різний. Будемо дуже уважними та бережними одне до одного.